TOP 30 filmów grozy – cz. 3

Wybór TOP 30 najlepszych horrorów i thrillerów był niezwykle trudny. Gdybym chciał przedstawić Wam wszystkie warte obejrzenia pozycje, musiałbym zaplanować co najmniej z 10 edycji zestawienia. Są jednak filmy, które wyraźnie odstają od reszty. Zapraszam do zapoznania się z trzecią i ostatnią częścią listy.

Kliknij, żeby przeczytać pierwszą część rankingu.

Kliknij, żeby przeczytać drugą część rankingu.

Pierwsza dziesiątka rankingu to już nie przelewki. Znalazły się tu same arcydzieła kina grozy – filmy, które każdy miłośnik horrorów i thrillerów obejrzeć musi. Jak już wspominałem w poprzednich wpisach, nie znajdziecie tu „klasyków” pokroju Egzorcysty. Co więcej, jestem pewny, że pierwsza pozycja będzie zapewne dla większości z Was sporym zaskoczeniem. Tym bardziej nie mogę doczekać się Waszych komentarzy 😉

Przed Wami TOP 10 najlepszych filmów grozy:

Shining - Lśnienie


10. Blood and Black Lace (1964)

Blood and Black Lace

To jeden z tych filmów, które odmieniły kino grozy. To właśnie Blood and Black Lace zapoczątkowało modę na włoskie giallo i amerykańskie slashery. Mario Bava stworzył przepiękny wizualnie film. Przy pomocy specjalnych filtrów i oświetlenia namalował na ekranie obrazy pełne niepokoju i grozy. Włoski reżyser wyznaczył tym samym cechy stylu, który przez lata starali się naśladować rozmaici twórcy.


9. The Beyond (1981)

The Beyond

Lucio Fulci nie bez powodu nazywany jest przez fanów „papa gore”. Znany głównie z kina zombistycznego, upodobał sobie ociekającą krwią charakteryzację.  Jednak to nie Zombie Flesh Eaters czy City of The Living Dead okazały się jego najlepszym dziełem. The Beyond to spektakularny tryumf obrazu i dźwięku nad fabułą – film, który hipnotyzuje widza  prawdziwym duchem horroru. No i ta końcówka…


8. Opowieść o dwóch siostrach (2003)

Opowieść o dwóch siostrach

Poza paroma wyjątkami (Shutter, The Eye), nie przepadam za azjatyckim kinem grozy. No bo w końcu ile można oglądać długowłosych dziewczynek, które wyskakują zza kanapy i telewizora? Opowieść o dwóch siostrach to jednak coś więcej. Co prawda, mamy tu kilka elementów charakterystycznych dla gatunku, jednak siła fabuły oraz perfekcyjnie zbudowany klimat gwarantują nam niepowtarzalne widowisko.


7. Halloween (1978)

Halloween

Halloween to slasher doskonały. Dysponując budżetem 300 000 $, Carpenter pokazał całemu światu, że kino grozy to coś więcej niż efekty specjalne. Jego Michael Myers nie jest zwykłym horrorowym złoczyńcą. To zło w najczystszej postaci.


6. Szczęki (1975)

Szczęki

Perfekcyjne budowanie napięcia – tak w skrócie można podsumować Szczęki Spielberga. Aż ciężko uwierzyć, że przez większość filmu na ekranie nie widzimy tytułowego rekina. Dzięki temu, kiedy w końcu się pojawia, nasza wyobraźnia zamienia kiczowaty, plastikowy rekwizyt w przerażającego potwora.  


5. Obcy – 8. pasażer Nostromo (1979)

Obcy - 8. pasażer Nostromo

Najlepiej nakręcony thriller sci-fi w historii kina. Prawdziwe arcydzieło, przemyślane w najmniejszym detalu. Przepiękne wizualnie, perfekcyjne fabularnie. Pomimo tego, że od premiery Obcego minęło już 35 lat, do dzisiaj nie powstał film, który potrafiłby mnie przestraszyć w tak intensywny, paraliżujący sposób.


4. Suspiria (1977)

Suspiria

Popis sztuki filmowej Dario Argento. Pomimo fabularnych nieścisłości, wizualnie przebija wszystkie znane mi filmy. Reżyser, czerpiąc garściami ze szkoły Mario Bavy, jako jedyny potrafił udoskonalić jego techniki operowania światłem i kolorem. W efekcie powstało niepowtarzalne dzieło – najpiękniejszy horror w historii.


3. The Thing (1982)

The Thing

Obecność tego tytułu w zestawieniu chyba nikogo nie dziwi. Absolutny majstersztyk kina grozy. Początkowo zmiażdżony przez krytykę za nadmierną przemoc, szybko doceniony został przez miłośników horrorów na całym świecie. Nie oglądałem remake’u z 2011 ale tego klimatu po prostu nie da się podrobić.


2. Nosferatu – wampir (1979)

Nosferatu - wampir

Nosferatu to Dracula dla wymagających. Wspaniałe kreacje aktorskie Klausa Kinskiego i Isabelle Adjani, imponująca gra światłem i geniusz Wernera Herzoga. To nie jest film, który oglądasz po to, żeby się bać – to film, którym chcesz się zachwycać.


1. Dellamorte Dellamore (1994)

Dellamorte Dellamore

Prawdopodobnie najbardziej niedoceniony film w historii kina. Dellamorte Dellamore  to perfekcyjne połączenie horroru, dramatu i czarnej komedii. Tego obrazu nie da się opisać w kilku słowach, ale zapewniam, że seans z nim to niezapomniane przeżycie. Fun fact: główny bohater Francesco Dellamorte to alter ego Dylan Doga, znanego z genialnej serii komiksów Tiziano Sclaviego.


To już koniec naszej podróży po najlepszych filmach grozy. Dziękuję za spędzony wspólnie czas. Jeśli spodobał Wam się ten ranking będę wdzięczny za lajka pod artykułem :) Zapraszam też do obserwowania mnie na Facebooku, gdzie informuję na bieżąco o nowych tekstach na blogu: https://www.facebook.com/raffinetti

Tymczasem udaję się na zasłużony urlop, tak więc nowej notki wypatrujcie najwcześniej za dwa tygodnie :)

Kliknij, żeby przeczytać pierwszą część rankingu.

Kliknij, żeby przeczytać drugą część rankingu.

Udostępnij: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • email
  • Print
  • Mirimeth Hell Yeah

    tym razem 8 na 10… aczkolwiek tylko kilka znalazło by się w mojej pierwszej :) miałam rację co do Szczęk i Obcego i z tego się cieszę 😀 Fun-fact : Timi…. jesteś niedzisiejszy :D:D:D